خانه » آموزش » دیباگر چیست راهنمای تمامی کدهای دیباگر

دیباگر چیست راهنمای تمامی کدهای دیباگر

در این پست قصد داریم شما رو با دیباگر مادربرد آشنا کنیم .

Debug Card چیست ؟

قطعه ای سخت افزاری برای مشاهده عیب های موجود بر روی مادربرد است که بصورت یک کارت Pci بر روی مادربرد وصل میگردد و با استفاده از چراغ های LED و صفحه نمایش (اکثرا سون سگمنت) ویا با یک صدای اسپیکر خاص تعمیرکاران را از محلی که در آن مشکل وجود دارد مطلع میسازد.

نکته : دیباگر کدهای بایوس مادربرد را به کاربر نمایش میدهد . با نصب دیباگر بر روی مادربرد به آسانی نمیشود آن را عیب یابی کرد بلکه تنها می توانید حدس بزنید که کدام قسمت از مادربرد مشکل ایجاد کرده است.

به عنوان مثال مادربرد در قسمت سی پی یو دچار مشکل شده است.

نکته ی دیگری که در مورد دیباگر حائز  اهمیت است این است که این قطعه ایرادهای را نشان میدهد که تا قبل از تصویر دادن مادربرد وجود دارند بنابراین اگر مشکلی پس از تصویر دادن مادربرد وجود داشته باشد دیباگر نمی تواند راه حلی برای آن ارائه دهد به همین دلیل در مورد استفاده حرفه ای و دقیق از این قطعه تجربه حرف اول را می زند همانطور که در مورد تعمیرات هم تجربه همیشه عامل موفقیت است.

دیباگر در مدل های مختلف در بازار موجود می باشد که بعضی اوقات کدهای آنها با یکدیگر متفاوت هستند در این مقاله سعی شده کدهای پرکاربرد و کامل در مورد دیباگر را مطرح کنیم.

در شروع کار و نصب دیباگر اگر از دیباگری که بر روی Pci  نصب میشود استفاده میکنید بهتر آن را بر روی اولین پورت Pci نصب کنید ، قطعات سخت افزاری مانند (Ram , CPU , کارت گرافیک) را از روی مادربرد جداکنید .

معنی چراغ های LED دیباگر :

چراغ های LED بسته به نوع دیباگرها متفاوت هستند اما LED ها بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

۱- نمایش دهنده وجود ولتاژ های مختلف برروی مادربرد

۲- نمایش دهنده وجود سیگنال های مختلف

LED های مربوط به ولتاژ بصورت جداگانه وجود ولتاژ های +۱۲ و -۱۲ و و +۳٫۳ را نشان می دهند و در صورت روشن بودن مادربرد تمامی آن ها باید روشن باشند اگر هر یک از این چراغ ها خاموش باشند مشکل مادربرد ناشی از عدم وجود آن ولتاژ در مدار است ، این مشکل ممکن است از پاور باشد پس بهتر است مادربرد را با یک پاور سالم امتحان کنید ، ممکن است مشکل از سوکت های (۲۴ پین و ۴ یا ۸ مادربرد) باشد ، ممکن است مشکل از سیم کشی های برد یا همان Trace ها باشد و … پس بهتر است با مسیریابی عیب را پیدا کنید.

چراغ CLK : نشان دهنده این است که آی سی کلاک فعال است و روشن بودن آن نشان دهنده این است که مشکلی در این بخش وجود ندارد اما اگر این چراغ خاموش باشد مشکل می تواند از بخش های مختلفی از جمله آی سی کلاک ( یا کریستال آن ) باشد.
چراغ RST : زمانی روشن می شود که مادربرد ریست شود ، زمانیکه این چراغ بصورت مداوم روشن باشد به این معنی است که مادربرد بطور پیوسته در حال ریست شدن است این مشکل طیف گسترده ای از ایرادات را نشان می دهد و نمی توان آن را به مشکل خاصی ربط داد این مشکل ممکن است ناشی از سوختن یک قطعه کوچک باشد یا حتی ناشی از سوختن پل جنوبی ( یا لحیم سردی آن ) یا وارد نشدن ولتاژ به آی سی کلاک و یا سوختن آی سی I/O باشد . توجه داشته باشید هنگامی که چراغ ریست روشن است هیچکدام از کد های دیباگر قابل قبول نیستند.
چراغ IRDY : این چراغ باید در هنگام روشن بودن مادربرد روشن باشد و نشان می دهد که پالس بین چیپ , بایوس و I/O برقرار است و بطور کلی می توان نتیجه گرفت که Bios سالم است.
چراغ Frame : مربوط به سیگنال Frame اسلات های Pci و MiniPci بوده که بسته به شرایط ممکن است روشن یا بصورت متناوب خاموش و روشن شود
چراغ OSC : این چراغ هم باید روشن بماند (( بطور مداوم )) درصورتی که این چراغ خاموش باشد مشکل ممکن است از اسیلاتور باشد چون این چراغ نشان دهنده ی وجود سیگنال اسیلاتور است.
چراغ Bios : روشن بودن (چشمک زدن) این چراغ نشان دهنده این است که CPU در حال خواندن اطلاعات از BIOS است.

توضیح درباره کدهای نمایش داده شده برروی دیباگر

دانلود دفترچه فارسی کدهای دیباگر

no و ff و ۰۰ و C0 و CF : شناسایی نشدن CPU این مشکل ممکن است ناشی از سوختن سی پی یو ، جدا شدن اسلات از برد (لحیم سردی) ، سوختن یا لحیم سردی چیپ ها بخصوص چیپ جنوبی و … باشد ، بهتر است ابتدا عمل Clear Cmos (کلیر سیموس)  را انجام دهید درصورتی که مشکل برطرف نشد CPU را عوض کنید چیپ ها را چک کنید در صورت لزوم بایوس را دوباره پروگرام کنید کد CF هم معمولا مرتبط با مشکل در چیپ جنوبی و یا CPU و سوکت آن است.

af و A0 و DD و D1 و D9 و D5 و D3 و C1 و C3 و b0 : کد A0 می تواند ناشی از وجود یک مشکل در دستگاه های متصل به پورت ساتا باشد پس بهتر است تمامی کابل های ساتا را جدا کنید گاهی این مشکل به رم هم بازمی گردد کد DD می تواند از سمت رم اسلات رم (فت ها و قطعات موجود در مسیر اسلات رم ) و یا حتی پل جنوبی باشد . D1 معمولا با هیت گرفتن چیپ و یا پروگرام کردن بایوس ( گاهی اوقات تمیز کردن اسلات رم و یا تعویض رم ) مشکل برطرف می شود . در صورت مشاهده کد D3 بهتر است اسلات رم را با تینر فوری شست و شو دهید ، فت های مربوط به آن را چک کنید و در صورت لزوم چیپ جنوبی را لحیم سردی بگیرید . در مورد C1 ممکن است با شست و شوی اسلات رم و یا تعویض قطعات معیوب مرتبط با آن ( فت ها و خازن ها ) و یا در برخی از موارد هیت گرفتن چیپ مشکل برطرف شود البته در برخی از مادربرد های Asus این مشکل می تواند ناشی از گرافیک OnBoard باشد که این مشکل بازهم به چیپ بازمی گردد . کد C3 نیز مانند مربوط به رم و قطعات مرتبط به آن و گاهی اوقات چیپ می باشد ، در مورد کد های D5 و D9 احتمال دارد مشکل از فاز های رم ، رم ، اسلات رم باشد .

۱۳ و ۱۴ و ۲۵ و A5 و A6 و A7 : معمولا مربوط به گرافیک و قطعات مرتبط به آن هستند (در برخی از موارد مشکل می تواند از I/O باشد)

D0 : معمولا از خرابی ( سوختن یا لحیم سردی ) چیپ یا کثیف بودن و لحیم سردی سوکت سی پی یو ناشی می شود.

H5 و ۵۰ : معمولا ناشی از سوختن یا جدا شدن چیپ می باشد.

D6 و ۷F : به معنای شناخته نشدن گرافیک است ممکن است مشکل از گرافیک و یا اسلات و قطعات مرتبط به آن باشد در برخی موارد مشکل می تواند ناشی از فاز رم هم باشد .

۱۰ و ۸۰ و ۸۸ و FB : ممکن است ناشی از سوختن CPU ، مشکل در سوکت CPU و یا حتی بایوس باشد پس بهتر است ابتدا آن را پروگرام کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید .

۲۶ : نشانه سلامت مادربرد است .

B4 : مشکل در پورت USB یا قطعات SMD متصل به آن است .

۵۵ : نشان دهنده مشکل در شناسایی رم است ، بهتر است اسلات رم را شست و شو دهید ، فت ها و سایر قطعات اطراف آن را تست کنید .

۰۱ و ۵۴ : عمل Clear Cmos (کلیر سیموس) را انجام بدهید ، اسلات رم و سی پی یو را با تینر فوری تمیز کنید و قطعات اطراف آن را بررسی کنید و در صورت لزوم رم و سی پی یو را تعویض کنید.

۰D : مشکل از بخش رم یا گرافیک است شست و شوی اسلات ها و تست قطعات اطراف آن ها و همچنین Clear Cmos را امتحان کنید .

۴۱ و ۴۶ : مربوط به کیبورد هستند .

۰C : به معنای پاک شدن کد های بایوس است، ممکن است مشکل با پروگرام کردن بایوس برطرف شود.

۰۹ : ممکن است مشکل از چیپ و یا سوکت CPU باشد.

۰A : به احتمال زیاد مشکل از Bios است.

D4 : این کد نشان دهنده عدم ارتباط بین رم و سی پی یو می باشد پس امکان دارد مشکل از رم، اسلات رم، تریس ها(سیم کشی های مادربرد)، سوکت CPU و حتی بعضی وقت ها پل شمالی باشد.

e0 و ed : به احتمال زیاد مشکل از اسلات رم و قطعات اطراف آن است.

F1 و F7 : مشکل می تواند از اسلات گرافیک و قطعات مرتبط با آن، I/O و حتی چیپ ها باشند.

۲a و ۲۲ : مربوط به رم می شود بهتر است از یه رم دیگه استفاده کنید.

در بیشتر مادربرد ها به ویژه مادربرد های Asus اگر کد های FF و ۱۰ در انتها و بعد از سایر کد های به نمایش درآیند هیچ مشکلی وجود ندارد و سیسیتم برای اجرای سیستم عامل آماده است، در غیر اینصورت (در انتها نیایند و قبل از سایر کد های نمایش داده شوند) مادربرد مشکل دارد(مشکلات احتمالی هر کدام از این کد ها در بالا شرح داده شد).

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *