خانه » درایور ( Driver ) چیست؟

درایور ( Driver ) چیست؟

بسم الله الرحمن الرحيم

با سلام خدمت کاربران سایت میهن درایور

در این پست قصد داریم شما رو با واژه راه انداز آشنا کنیم و توضیحات مختصری با ذکر مثال برای درک آشنایی بیشتر شما با این سری مباحث ذکر میکنیم.

درایور یا راه انداز چیست ؟

درایورDriver در علم کامپیوتر به معنای “راه انداز نرم افزار” است .

درایور به نرم افزاری گفته می شود که واسط بین سخت افزار و نرم افزار برای کنترل و مدیریت سخت افزار های رایانه ای را به شکل بهینه ای فراهم میکند. 

چگونه می توانیم درایور مورد نظر را پیدا کنیم ؟

دسته اول : درایور ها معمولا در یک دیسک ( عمدتا سی دی یا دی وی دی ) رایت شده و همراه دستگاه یا قطعه سخت افزاری هستند ( درایور مادربرد ، پرینتر ).

دسته دوم : دانلود از طریق اینترنت شما کاربران محترم سایت میهن درایور می توانید نام راه انداز را در قسمت جستجو سایت وارد کنید و از لینک های که به صورت رایگان در اختیار شما قرار میگیرند استفاده کنید.

کاربرد درایور ( راه انداز ) چیست ؟

در واقع می توان گفت یک درایور رابطه ای بین سخت افزار نرم افزار و دیگر برنامه های کامپیوتری برای دسترسی پیدا کردن به توابع سخت افزاری قطعه یا دستگاه مورد نظر برقرار می کند، البته بدون اینکه به داشتن اطلاعات خاص درباره جزئیات قطعات سخت افزاری نیاز داشته باشد. به زبانی ساده تر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم« نرم افزاری که به برنامه های دیگر اجازه دسترسی به سخت افزار را می دهد » به همین دلیل برای استفاده از دستگاه های مختلف نیاز است ، ابتدا درایور آن ها را نصب کنید تا برنامه های مختلف بتوانند به آن قطعه دسترسی داشته باشند و از آن استفاده کنند.

مثال برای درک مفهوم درایور ؟

اگر شما بخواهید با استفاده از پرینتر خود تصویر و یا متنی را که در یک برنامه نوشتاری مثل Word ذخیره کرده اید را چاپ نمایید ، نرم افزار Word که شما با استفاده از آن متن خود را تایپ کرده اید یک دستور خاص را از درایور (Driver) فرا می خواند و درایور نیز بعد از آن که با استفاده از درگاه های الکترونیکی مانند USB با سخت افزار مورد نظر که در این مثال آن را پرینتر فرض می کنیم ارتباط برقرار کرد ، متن مورد نظر را برای شما به چاپ می کند و همچنین بازخوردی را برای نرم افزار اولیه (در این مثال Word) ارسال می نماید.

زبان های برنامه نویسی درایور ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

لازم است بدانید که زبان های برنامه نویسی درایور ها بین سطح بالا (زبان هایی برنامه نویسی که شبیه به زبان انسان هستند) و سطح پایین (شباهت کمتری به زبان انسان دارند) متغییر می باشند ، البته نه به این معنا که زبان های سطح بالا دارای سطح بالاتری از لحاظ کارآمدی و با کیفیت می باشند و کاملا برعکس هر چه زبان برنامه نویسی از زبان ماشین دورتر می شود زبان در اصطلاح سطح بالاتر می باشد بطور مثال می توان گفت با یک برنامه در سطح بالا می توان به سادگی ارسال و دریافت اطلاعات از طریق پورت سریال یا USB را کنترل کرد و با برنامه نویسی درایور در سطح های پایین تر نیز می توان بطور خاص پورت سریال یا USB را مورد کنترل قرار داد.

برنامه نویس درایور چه ویژگی های باید داشته باشد؟

برای نوشتن درایور نیاز به درکی عمیق از طرز کار سخت افزار و نرم افزار دستگاه یا قطعه سخت افزاری مورد نظر داریم ، به این علت که برای نوشتن برنامه درایور نیاز به نوشتن در سطح پایین داریم دلیل این امر این است که درایور باید در محیطی بدون نقص کار کند و سیستم عامل ( ویندوز ) بتواند هر گونه اشتباهی را تشخیص دهد ، بر این اساس معمولا وظیفه ساخت و نوشتن درایور ها بر عهده مهندس های نرم افزار و یا مهندس های کامپیوتری است که در شرکت های تولید و توسعه سخت افزار فعالیت دارند ، اگر بخواهیم علت انتخاب چنین افرادی را بیان کنیم باید گفت افراد نامبرده اطلاعات بیشتر و کامل تری نسبت به افرادی که در خارج از سازمان های ساخت سخت افزار هستند دارند. علاوه بر این ساخت محیطی مطلوب برای استفاده مشتریان از سخت افزار بطور مرسوم وظیفه تولید کننده های سخت افزار است .

آماده سازی توسط شرکت ها

به طور معمول درایور «Driver» دستگاه های منطقی توسط سازندگان سیستم عامل و درایور دستگاه های فیزیکی نیز توسط سازنده های سخت افزار نوشته شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده می شود .

درایور برای سیستم عامل های متن باز (اوپن سورس)

اما در سال های اخیر بطور عمده برای سیستم عامل های متن باز ( مثل لینوکس ) درایور ها توسط افراد غیر ، نیز نوشته می شوند ، البته در چنین مواردی بسیار مهم است که تولید کنندگان سخت افزار اطلاعاتی را درباره چگونگی ارتباط سخت افزار ارائه نمایند ، در نظر داشته باشید که می توان از طریق مهندسی معکوس به این اطلاعات دست پیدا کرد اما این کار می تواند بسیار مشکل و زمان بر باشد به همین خاطر معمولا از این روش برای تهیه درایور های دستگاه هایی استفاده می شود که بسیار محبوب و رایج هستند اما درایور آن ها برای یک سیستم عامل خاص منتشر نشده است و یا اینکه شرکت سازنده آن قصد ندارد تا نسخه جدیدی از برنامه راه انداز آن قطعه را برای ویندوز های جدید تر منتشر نماید.

توضیحات در مورد فایل Inf

در قلب یک برنامه راه انداز ، فایل های متنی Inf قرار دارند که اطلاعات لازم برای شناساندن قطعه سخت افزاری به سیستم عامل را در خود نگهداری می کنند . نام شرکت سازنده ، ورژن درایور ، برنامه های لازم برای استفاده از قطعه و … برخی از اطلاعاتی هستند که در یک فایل Inf قرار دارند. اگر به شیوه کار این نوع فایل ها و حتی چگونگی نوشتن آن ها علاقه مند هستید می توانید شیوه نوشتن یک فایل درایور را در لینک زیر مطالعه کنید.

(این متن به افراد مبتدی پیشنهاد نمی شود، پیشنیاز این مقاله آموزشی ، آشنایی با مبانی برنامه نویسی است).

روش های نصب درایور ؟

برای نصب یک درایور در ویندوز دو روش کلی وجود دارد: 

روش اول : شما فایل نصبی درایور مورد نظر را اجرا و مراحل نصب نرم افزار را پیش گرفته تا به پایان برسد این شیوه مزایا و معایبی دارد، از مزایای این روش می توان به سادگی نصب درایور و همچنین نصب برنامه های کمکی برای استفاده از سخت افزار اشاره کرد در مقابل ، سازگار نبودن برنامه های نصب درایور با تمامی نسخه های ویندوز از بزرگ ترین معایب این روش محسوب می شود.

روش دوم : کاربر مکانی که فایل های درایور در آن جا قرار دارند را مشخص می کند به این ترتیب ویندوز اطلاعات مورد نیاز را کسب کرده و قطعه مورد نظر را بکار می اندازد ، از بزرگ ترین مزایای این روش این است که در بیشتر موارد ویندوز می تواند حتی از درایور های قدیمی برای شناسایی قطعه هم استفاده کند ، به همین دلیل اگر شرکت سازنده ی یک دستگاه سخت افزاری ، درایور مورد نیاز برای نصب آن دستگاه در ویندوز های جدید را منتشر نکند ، به آسانی می توان از درایور های قدیمی برای نصب آن استفاده کرد ، از عیب های این روش این است که درایور مورد نظر حتما باید دارای فایل INF (که شامل اطلاعات لازم برای نصب درایور است) باشد شما اکنون می توانید به راحتی درایور های مورد نظرتون رو نصب و از قطعات سخت افزاری خود استفاده کنید.

میهن درایور بزرگترین مرجع دانلود درایور در ایران